Professional Power Supply 12 – 14.8 VDC @ 20 A / Up to 18 Cameras / With Backup Battery Capacity / Requires Battery / Input Voltage: 96 to 264 VAC EPCOM POWERLINE PLK12DC20ABK
0 out of 5
Professional Power Supply 12 – 14.8 VDC @ 20 A / Up to 18 Cameras / With Backup Battery Capacity / Requires Battery / Input Voltage: 96 to 264 VAC
Availability: 1083 in stock SKU: PLK12DC20ABK Categories: , , ,
Description
okAvailable Stock USA
They are widely applied in security systems such as CCTV, alarms, access control.
These sources are certified to international standards such as CE, ROHS, FCC.
Features:
  • Easy installation source.
  • Short circuit, over-current and overvoltage.
  • 5KA surge protection.
  • With Backup Battery capacity
  • Battery is not inclouded
  • The Battery can be: PL4.512 / PL712 / PL912
  • Cooling system air convention.
  • External LED indicators for each channel output.
  • Built-in filter against EMI electromagnetic interference.
Specifications:
  • Input voltage: 96- 264 Vac.
  • Output voltage: 12 -14.8 Vdc.
  • Output current: 20 Amper.
  • Output channels: 18.
Protection:
  • Overcurrent protection: 120-150%
  • Surge protection: 20-150% (in nominal output voltage)