0 out of 5
Availability: 14 in stock SKU: FORCE-300-US Categories: ,
Description
okAvailable Stock USA
Force 300-25 5 GHz US version
QUALITY OF SERVICE
SECURITY
FLEXIBLE OPERATION MODES
NEW CHANNEL SIZE AND MODULATION
Supports configuration of channel sizes from 20 MHz to 80 MHz and modulates up to 256 QAM
BUILT-IN REAL-TIME SPECTRUM ANALYZER
Supports constant monitoring of the radio spectrum and enables live-action without pulling the link.
Main functions
  • Port Gigabit Ethernet
  • Allows PoE Cambium and Standard PoE  (30Vdc)
  • Includes  PoE
  • Includes tilting hardware
  • Built-in parabolic antenna: 25 dBi
  • 100,000 PPS maximum performance for voice and video applications
MIMO and modulation 2×2 MIMO/OFDM
Frequency range 5.150 – 5.970 GHz (defined by country where it operates)
Max output power 0 to +27 dB
Gain 25 dBi
Max power consumption 12 Watts
Outdoor protection IP55
Management HTTPs, SSH, SNMPv2c
Channel spacing Configurable in increments of 5 MHz
MAC Layer Cambium Proprietary
Ethernet structure 10/100/1000BaseT, rate auto negotiated Cambium PoE or Standard PoE
Used protocols IPv4, UDP, TCP, IP, ICMP, SSH, SNMPv2c, HTTPs, STP, SSH, IGMP Snooping
VLAN 802.1Q with 802.1p priority
Input voltage 30 V (PoE included)